Gulf Sigorta’nın yüzü İnsan Kaynakları ile tanışın.

BİZ KİMİZ?

GULF Sigorta’da insana ve insana yatırıma verilen değer en temel ve öncelikli şirket stratejisidir. Bu bağlamda, İnsan Kaynakları fonksiyonu da Şirketimiz organizasyon yapısında stratejik bir role sahiptir. İnsan Kaynakları politikaları, Şirketin büyüme, gelişme ve yatırıma ait yurtdışı ve yurtiçi kararlarında stratejik ve etkin bir rol oynar.

GULF Sigorta’da çalışanlar kendi kariyerlerine kendileri yön verirler. Şirketin ana sorumluluğu çalışanlarına kişisel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunacak zengin bir çalışma ortamı yaratmaktır. 

GULF Sigorta’da her çalışan kendi işinin sahibidir ve Şirketi piyasada daima ileriye taşıyan itici güçtür.

İŞE ALIM POLİTİKAMIZ

Her geçen gün farklı gelişmelere sahne olan sigortacılık sektöründe daha da ilerilerde yer alabilmek adına en değerli sermaye olarak algıladığımız insan kaynağının etkili ve verimli kullanılabilmesi adına yönetim süreçlerimizi her an yenileyerek, var olan değişime uyum sağlama çabası içerisindeyiz. 

Gulf Sigorta’da, işe alım süreci, adaylara kendilerini tanıtmaları için eşit fırsatlar tanıyan, objektif ve standart bir şekilde yapılandırılmaktadır. Şirketimize artı değer katacağına inandığımız çalışan adaylarının seçimi noktasında etkin bir seçme ve yerleştirme süreci kullanıyoruz. Tüm insan kaynakları yönetimi süreçlerimiz, çalışanlarımızın uzun yıllar şirket içerisinde çalışabilmesine imkân sağlayan şartları oluşturma gayesini taşımaktadır.

Şirket ve çalışanın birbirini tanımasını çok önemli bir değer olarak gören GULF Sigorta bunu başarabilmenin sağlıklı ve uzun vadeli bir çalışma ilişkisi kurabilmenin en temel şartı olduğuna inanır. Bu amaçla her pozisyon için işe alım süreci başlamadan önce ilgili yönetici ile beraber pozisyonun yetkinlik haritası çıkarılır. Görüşmelerde yetkinlik bazlı mülakatlar uygulanarak, adayın pozisyon için uygunluğu ölçümlenir.

AÇIK POZİSYONLARIMIZ

Siz de GULF ailesine katılmak isterseniz, Açık Pozisyonlarımıza Kariyer.net aracılığıyla ulaşabilir ya da özgeçmişinizi ik@gulfsigorta.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Mevcut ihtiyaçlarımız ile sizin sahip olduğunuz tecrübe ve yetkinlikler birlikte değerlendirilip, ortak bir payda da buluştuğumuzda sizinle iletişime geçeceğiz.

Sonuç ne olursa olsun, görüşülen her adayı görüşme süreci ile ilgili bilgilendirmek,  insan kaynakları birimi olarak temel çalışma prensibimizdir.  

KARİYER PLANLAMA

Tüm çalışanların mesleki gelişimleri İnsan Kaynakları ve bağlı oldukları yöneticiler tarafından yakından izlenir. 

Şirket stratejilerimizin gerçekleştirilebilmesi adına planlı bir şekilde gerçekleştirilen insan kaynakları planlaması sonrasında ortaya çıkan ihtiyaçlarımızı öncelikli olarak iç bünyemizden karşılamak adına çaba harcayıp, çalışanlarımızın yetkinlikleri doğrultusunda ortaya çıkarılan kariyer planlarımızı aktif bir şekilde kullanmayı amaçlamaktayız. Şirketin farklı birimleri arasında yatay geçişlerin kolaylıkla yapılabilmesi anlamında esnek bir yapılanma oluşturulmuştur.

GULF Sigorta’da kritik pozisyonlarda yüksek performansla görev yapan ve önemli yetkinliklere sahip çalışanlar tespit edilerek, bu kişiler için özel kariyer/gelişim planları hazırlanır. 

ÇALIŞAN AKADEMİSİ 

İstanbul Bilgi Üniversitesi işbirliğiyle 2014 yılında hayata geçirilen Çalışan Akademisi programıyla, çalışanlarımızın kişisel ve yönetsel becerilerini geliştirmeye yönelik eğitimler düzenlenmektedir.

Çalışan Akademisinin hedefi, daima yenilikçi, kendini tekrar etmeyen, gelişim odaklı bir anlayışla, doğru kişiye doğru eğitimler sunarak, hem çalışanlarımızı hem de şirketimizi en verimli performans noktasına ulaştırmaktır.

GULF’DA YAŞAM

  • Açık Ofis ile Şeffaf İlişkiler

Çalışanlarımıza  şirket değerlerimizin  yansıması olacak şekilde, şeffaf ve keyifli bir çalışma ortamı sağlamak üzere açık ofis olarak tasarlanmıştır. Tüm çalışanlarımız birbirleri ve üst yönetim ile rahatlıkla iletişim kurabilmektedir.

  • Esnek Çalışma Uygulaması

Tüm çalışanlarımızın Şirketteki görevleri dışında özel hayatlarında da devam eden sorumlulukları, şehir içi ulaşım olanakları gibi önemli yaşam detayları dikkate alınarak, esnek çalışma uygulamasını hayata geçirdik.

Çalışanlarımız, 10:00 ve 16:00 saatleri arasında Şirkette bulunmak koşuluyla ve yasal haftalık çalışma sürelerine bağlı kalarak, kendi çalışma saatlerini düzenleyebilmektedirler.

Bu uygulama ile, çalışanlarımıza, uzaktan çalışabilmeleri için de gerekli teknolojik imkanlar sunulmaktadır.

  • Diğer Yan Haklar

Çalışanlarımıza öğle yemeği, özel sağlık/hayat sigortası, ulaşım gibi alanlarda yan haklar sağlanmakta olup, hem değişen ekonomik koşullara hem de çalışan ihtiyaçlarına uygun olarak bu haklar düzenli olarak gözden geçirilmektedir.