2013 yılından bu yana Turins Sigorta adıyla hizmet vermekte olan şirketimiz, 2016 yılı Haziran ayında çok uluslu GULF INSURANCE GROUP K.S.C.P’nin yatırımı ile “GULF SİGORTA” olarak Türkiye Pazar’ına hizmet vermeye başlamıştır.

Türkiye’nin en beğenilen sigorta markası olmak vizyonuyla yola çıkan Gulf Sigorta A.Ş. çok uluslu yapısının vermiş olduğu bilgi ve birikim avantajıyla, Türkiye’de hem kurumsal hem de bireysel sigortalarda hizmet vermektedir. Güçlü finansal yapısı ile uzmanlaştığı ürün branşlarında, müşterilerine güvencenin başladığı andan itibaren alacağı eşsiz hizmeti garantisiyle Gulf Sigorta kısa zamanda farkını ortaya koymuştur.

Bu vizyonla çıktığımız yolda sektörün ve Türkiye’nin ihtiyaçlarına en uygun ürünleri geliştirmek ve kolay erişilebilir satış kanallarımız ve müşteri hizmetlerimiz ile güvenebilecekleri, uzun vadeli sigorta partneri olmak Gulf Sigorta olarak en öncelikli hedeflerimiz arasındadır.

GULF INSURANCE GROUP K.S.C.P

%44 hissesi Kuwait Projects Company (KIPCO), %41,4 hissesi Fairfax Financial Holdings Limited ve kalan hisseleri hazine ve halka açık olan GULF INSURANCE GROUP K.S.C.P 1962 yılında şirket temellerini atmış olup bölgesindeki iki dev şirketin bilgi ve tecrübesinin ortaklığında 9 farklı ülkede faaliyetine devam etmektedir.

www.gulfinsgroup.com

KUWAIT PROJECTS COMPANY (KIPCO)

Operasyonları Atlantik Okyanusu'ndan Arap Denizi'ne, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde uzanmakta olan Kipco, finansal hizmetler, medya, üretim ve gayrimenkul gibi sektörlerdeki işletmeleri ile 60 üzerinde şirketten oluşmakta, 24 ülkede 12.000 kişiyi istihdam etmektedir. 1975 yılında kurulan Kipco Ortadoğu ve Güney Afrika bölgesinin en başarılı şirketlerinden biri haline gelmiştir.

www.kipco.com

FAIRFAX FINANCIAL HOLDINGS LIMITED

Amerika ve Asya’da pek çok sigorta şirketi sahibi olan Fairfax , aynı zamanda Polish RE, Odyssey RE, Advent, Singapore RE ve farklı 6 reasürans şirketi ile Lloyds sendikası lideri Brit Insurance’ da sahibidir.

www.fairfax.ca

 

 

CORPORATE INFORMATION
 

ABOUT US

GIG GLOBAL

Our Company, carrying out business with the name “Turins Sigorta” since 2013, has began to serve to Turkish Market as “GULF SİGORTA ” in June 2016 by the investment of the multinational company, GULF INSURANCE GROUP K.S.C.P.

Gulf Sigorta A.Ş. has been serving in corporate insurance lines and personal insurance lines, as having the vision of being the most liked insurance company with the know-how advantage arising from being a multinational company. In a short span of time, Gulf Sigorta has exhibited it’s difference for the product lines which Gulf Sigorta is an expert of, with a strong financial structure and a unique service guarantee.

Being the long-term insurance partner whom our customers can trust with our easy accessible sales channels and customer services and developing the most appropriate products for the needs of private sector and Turkey are within our prior goals.

GULF INSURANCE GROUP K.S.C.P.

GULF INSURANCE GROUP K.S.C.P, whose 44% percent of the shares belongs to Kuwait Projects Company (KIPCO) , %41,4 percent of the shares belongs to Fairfax Financial Holdings Limited and the remaining of the shares are public and belongs to the treasury , was founded in 1962 and has been carrying out activities in 9 different countries with the partnership of the knowledge and experience of the two huge company in the same area.
www.gulfinsgroup.com

KUWAIT PROJECTS COMPANY (KIPCO)

Kipco, whose operations reach out from Atlantic Ocean to Middle East and North Africa, is comprising of more than 60 companies and hiring 12.000 employees in 24 countries, carrying out business in the sector such as financial services, media, production and real estate. Kipco, founded in 1975, has become one of the most successful companies of Middle East and South Africa.
www.kipco.com

FAIRFAX FINANCIAL HOLDINGS LIMITED

Fairfax , which is the owner of many insurance companies in America and Asia, is owning Polish RE,  Odyssey RE, Advent, Signapore RE and different 6 reinsurance companies and Brit Insurance that is the leader of Lloyds union.
www.fairfax.ca